Apie dvarą

Daukšiagirės dvaras – tai autentiškas, 1887 m. dvaras vidurio Lietuvoje, Prienų rajone.

Dvarą XIX a.antroje pusėje pastatė trys broliai žydai Frenkeliai, kurie dvare vykdė komercinę veiklą – turėjo spirito varyklą. Dvaro rūmai yra neoistorizmo stiliaus, kuriam būdingi romantizmo, neogotikos, klasicizmo stiliaus dekoro elementai. Fasado puošyba per daugiau nei 130 metų yra išlikusi originali, restauruota. Dvare išlikę autentiški skliautiniai rūsiai. 

Dvaro puošybos elementai, keturlapis dobilas, dvaro vartai

Pagrindinis fasado puošybos elementas – keturlapio dobilo ornamentas. Sakoma, kad visi keturi tokio ypatingo dobilo lapeliai simbolizuoja svarbiausias vertybes: meilę, viltį, tikėjimą ir sėkmę. Šiuo keturlapiu dobilu dekoruotas ne tik rūmų fasadas, bet ir vartai, balkono tvorelė, jis atkartotas pokylių salės baldų raižiniuose.

Per savo istoriją dvaras šešis kartus pakeitė savininkus, kuomet dvaras būdavo parduodamas aukcionuose, parandamas už negrąžintas skola ar įgyjamas kaip žmonos kraitis! Daukšiagirės dvaras labiausiai klestėjo tarpukario laikais, kai 1928 m. dvarą įsigijo tuometis Lietuvos Respublikos Finansų ministerijos Prekybos departamento direktorius Jonas Norkaitis. Jis dvare įkūrė pavyzdinį ūkį, o švenčių dienomis čia vykdavo įmantrūs tarpukario Lietuvos pobūviai, į kuriuos buvo kviečiami svarbias pareigas einantys valdininkai. Tarpukario laikais čia mėgdavo lankytis prezidentas Antanas Smetona su žmona Sofija (jos broliui dvaras priklausė kelis metus) bei generolais S.Raštikiu, S.Žukausku. Pokario metais dvare veikė mokykla.

Prieš daugiau nei 20 metų Petras Ritas Ūselis dvaro ansamblį iš avarinės būklės pastatų prikėlė naujam gyvenimui. 2002-2003 m. atlikta dvaro restauracija, vadovaujantis kultūros paveldo reikalavimais, išlaikant autentišką architektūrą, polichromiją ir puošybos elementus. Vidaus interjeras sukurtas iš įvairiuose Europos antikvariatuose įsigytų antikvarinių baldų, paveikslų, šviestuvų ir veidrodžių. Pagrindiniai dvaro miegamieji kambariai pavadinti buvusių dvaro savininkų vardu, taip siekiant kuo ilgiau išlaikyti gyvą istoriją.

Daukšiagirės dvaro pokylių salė

Šiandien dvaras nuomojamas įvairioms privačioms šventėms. Dvare vyksta santuokos įregistravimo ceremonijos, švenčiamos vestuvės, krikštynos, jubiliejai.

Dvaro rūmų išplanavimas yra išlaikytas autentiškas. Renginių metu šventės vyksta puošnioje pokylių salėje, besijungiančioje su baro bei valgomojo zonomis. Dvaro rūmuose svečiams įrengti miegamieji kambariai, apstatyti antikvariniais baldais.

Daukšiagirės dvaro paradinė aikštė

Paradinėje rūmų pusėje atkurtas akmeninis skritulio formos aikštės grindinys su antikvarine skulptūra centre. Natūralų dvaro gamtos parką puošia įspūdingi kaltiniai įvažiavimo vartai, mažosios architektūros elementai, šimtamečiai ąžuolai ir liepos, išlikęs buvusių savininkų vaismedžių sodas. Parke yra net keli tvenkiniai, kuriuos tarpusavyje juosia vandens kanalai. Visa 4,5 ha dvaro parko teritorija yra pilnai aptverta – taip užtikrinamas šventės privatumas.